16.05.2019, 21:00

Jacek Kochan Trio feat. Jerry Bergonzi

Zaczynamy od naprawdę mocnego uderzenia. Jedyny na Śląsku koncert z udziałem prawdziwego mistrza i erudyty saksofonu, Jerry’ego Bergonziego obędzie się w Gliwicach, w ramach cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą. Koncert będzie rejestrowany. 

miejsce:
Ormiańska / Śląski Jazz Club
ul. o. Jana Siemińskiego 22, Gliwice
kup bilet prowadź do celu

Wszystko za sprawą projektu Jacka Kochana, muzyka niezwykłego, bo … po pierwsze plastyka, a po drugie jednego z najciekawszych europejskich perkusistów. Panowie, przy współpracy Piotra Lemańczyka popełnili swego czasu album „Three Point Shot”, który był nominowany do nagrody Fryderyka.

Jerry Bergonzi to bez wątpienia jeden z największych gigantów współczesnego saksofonu. Wymieniany jednym tchem z Joe Lovano, Branfordem Marsalisem czy Dave'em Liebmanem. Na początku lat 70tych XX wieku wyjechał do Nowego Jorku i rozpoczął dziesięcioletnią współpracę z Davem Brubeckiem.

Po tym okresie Jerry Bergonzi nagrał serię płyt pod własnym nazwiskiem i dla własnego wydawnictwa, jak i dla wytwórni Red Records. Oprócz prowadzenia autorskich zespołów Bergonzi nie udzielał się jako sideman. Wraz z Michaelem Breckerem i Branfordem Marsalisem wystąpił na debiutanckiej płycie Joey'a Calderazzo wydanej przez Blue Note w 1990 r. Pod wrażeniem jego pełnych wyrazu i głębi improwizacji wytwórnia zaproponowała mu zarejestrowanie jego własnego materiału. Jest autorem sześciu książek dotyczących improwizacji, harmonii oraz teorii jazzu. 1991 rok przyniósł także pamiętny występ artysty z Milesem Davisem i Quincy Jonesem na festiwalu w Montreaux.

Jacek Kochan karierę artystyczną rozpoczął w latach 70-tych, związany był wówczas, z takimi zespołami jak Dżamble czy August Trio. W styczniu 1981r. wyjechał do USA i przez dwa lata mieszkał w Nowym Jorku, gdzie zetknął się z Jaco Pastoriusem, Mike Clarkiem i Robie Gonzalezem.

W połowie lat 80-tych zamieszkał w Kanadzie (Montreal i Toronto), która na długie lata stała się jego siedzibą. W Montrealu zrealizował też kilka większych projektów na chór i orkiestrę (Tudor Singers, Repercussion). W 1990 roku przeniósł się do Toronto, gdzie kontynuował działalność jako leader i sideman, biorąc udział w wielu projektach nagraniowych i koncertach z udziałem wielkich gwiazd światowego jazzu takich jak: John Abercrombie, Jerry Bergonzi, Pat Labarbera, Kenny Wheeler, Don Thompson, Mike Murley, Neil Swainson, Reggie Schwager, Lorne Lofsky, Bernie Senensky, John MacLeod, Dave Restivo i Brian Dickinson.
W 1995 roku Jacek Kochan przeniósł się do Warszawy, gdzie tworzy i komponuje z największymi tuzami światowej sceny jazzu i muzyki imrowizowanej.

Dodatkowa gratka - koncert będzie rejestrowany i jego część pojawi się na kolejnej, koncertowej płycie Jacka Kochana. Możecie więc wziąć udział nie tylko w koncercie, ale ... w nagraniu płyty. 

Bilety: 20 - 25 zł przedsprzedaż / 35 zł w dniu koncertu 
W przedsprzedaży do nabycia online na: 

Organizator i pomysłodawca:

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij