07.06.2018, 20:00

Trio Sefardix - MAGGID

Jorgos Skolias & Oleś Brothers, czyli Sefardix i nowa płyta. 

miejsce:
Klub Muzyczny 4art
44-100 Gliwice, ul. Siemińskiego 22
prowadź do celu

PL

Po świetnie przyjętym pierwszym albumie Oleś Brothers & Jorgos Skolias kontynuują swoją muzyczną podróż.  Nowa płyta "Maggid" ukazała się w roku ubiegłym.  Ze względu na już dopięty program ubiegłorocznej edycji projekt zagości u nas w tym roku. Bo naprawdę warto.


Pierwszy album zespołu powstał z połączenia jazzu z tradycyjnymi pieśniami i motywami muzyki żydów sefardyjskich, zamieszkujących teren Półwyspu Iberyjskiego i wygnanych z Hiszpanii i Portugalii pod koniec XV wieku. Ten materiał była prezentowany również w cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą, jeszcze w starej siedzibie SJC.
Podczas pracy nad kolejnym albumem członkowie tria Sefardix rozszerzyli swoje muzyczne poszukiwania na inne tereny basenu Morza Śródziemnego.

Tytuł „MAGGID” ma dwa znaczenia.W judaizmie wschodnioeuropejskim to wędrowny kaznodzieja. Jego rola polegała na przybliżaniu nauk rabinicznych przeciętnemu słuchaczowi, a barwne i przystępne kazania trafiały na podatny grunt. Maggid nie był zobligowany do wierności tekstom źródłowym, mógł zatem ubarwiać je własnym doświadczeniem, dowcipem i charakterem. Swoboda w snuciu opowieści pozwalała na poszukiwanie najlepszych możliwych środków interpretacji w dotarciu do słuchaczy. Odwołując się do tej terminologii trio Sefardix snuje muzyczną opowieść opartą na wątkach sefardyjskich, nie ogranicza się jednak jedynie do nich, zahaczając o tereny przyległe, opowiada muzyką styku kultur o opuszczeniu, namiętności, tęsknocie, ludzkich dramatach i chwilach radości. To muzyczna podróż przez stulecia, opowiadana przez współcześnie żyjących muzycznych maggidów. Podróż po Europie, północnej Afryce, Bliskim Wschodzie i Bałkanach. Muzyczna fikcja oparta na faktach. Te fakty, to muzyczne wątki judeo-hiszpańskie, berberyjskie, bałkańskie, marokańskie, arabsko-andaluzyjskie, czy wreszcie greckie. To tylko pozornie hermetyczna muzyka. Tak naprawdę jest uniwersalnym językiem instynktownie przyswajalnym przez słuchaczy. W połączeniu z muzyczną wirtuozerią i wielką wyobraźnią artystów daje w efekcie piękne dzieło.

MAGGID to także pozaziemski mentor, który nawiązuje kontakt z ludźmi nawiedzając ich poprzez sny, wizje, a także słowa wypowiedziane ich własnymi ustami. MAGGID staje się zatem muzyką wyśnioną, nawiedzoną, zrodzoną z nieoczekiwanych inspiracji i nie zawsze wytłumaczalnych olśnień.

EN

Sefardix trio - the winner of Folk Phonograms the Polish Radio 2013 – a climate fusion of Jewish music, jazz, meta-physical vocals straight from Asia and the instrumental virtuosity full of cultural references. Artists go beyond the stereotypical treatment of instruments, expanding the sonic palette of music.

Maggid  sometimes spelled as magid, is a term used to describe two distinct concepts, the more common one defining a concrete person, and the other defining a celestial entity.

The usual meaning is that of a traditional Eastern European Jewish religious itinerant preacher, skilled as a narrator of Torah and religious stories. A preacher of the more scholarly sort was called a "darshan", and usually occupied the official position of rabbi. The title of "maggid mesharim" (= "a preacher of uprightness"; abbreviated מ"מ‬) probably dates from the sixteenth century.

The other meaning appears in the context of Jewish mysticism and describes a celestial entity, most commonly an angel, who manifests itself as a voice delivering mystical secrets to a kabbalist, or sometimes speaking through the mouths of the chosen ones.

 

data: 7 czerwca 2018, godz. 20:00
miejsce koncertu:
ul. Wieczorka 22 / o. Jana Siemińskiego 22
(UWAGA – zmiana nazwy ulicy Wieczorka na postawie decyzji Wojewody)
44-100 Gliwice

Bilety: 20 zł przedsprzedaż / 25 zł w dniu koncertu
(do nabycia w Klubie Muzycznym 4art w godzinach otwarcia lokalu - www.4artgliwice.com)

Możliwość zakupu online:
1. Na konto Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club przelej sumę za wybraną ilość biletów (najpóźniej w dniu poprzedzających koncert - w dniu koncertu ta opcja nie jest realizowana)
Getin Bank O/Gliwice 42 1560 1081 0000 9040 0023 8437 - w tytule przelewu podaj tytuł koncertu.

2. Prześlij potwierdzenie przelewu w formacie PDF, PNG lub JPG na adres sjc@sjc.pl

3. Przyjdź na koncert
(ze względu na dziwne i niewytłumaczalne zjawiska zachodzące czasem w świecie elektronicznym sugerujemy posiadanie potwierdzenia przelewu przy sobie, tak na wszelki wypadek).

Zakup biletu online uprawnia do wejścia na koncert, ale nie jest równoznaczny z rezerwacją wybranego miejsca lub stolika. W tym celu sugerujemy przybycie nieco wcześniej na koncert lub kontakt z Klubem Muzycznym 4ART (32 337 54 70).

Organizator i pomysłodawca:

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice


   

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij