Idea

Czwartek Jazzowy z Gwiazdą - najwybitniejsi twórcy i gwiazdy światowej sceny muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej w warunkach klubowych, czyli najbardziej intymnych, nawiązujących do tradycji, do czasów powstawania i kształtowania się zjawiska pod tytułem "jazz".


Idea cyklu to prezentacja najwybitniejszych twórców, najciekawszych projektów i największych gwiazd światowej sceny muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej w warunkach klubowych
, czyli najbardziej intymnych, pozwalających osiągnąć niezwykłą bliskość między artystą i odbiorcą, pozwalających osiągnąć synergię trudną do osiągnięcia w salach koncertowych na kilkaset lub kilka tysięcy widzów i, co nie jest bez znaczenia, nawiązujących do tradycji, do czasów kształtowania się zjawiska pod tytułem "jazz" w klubach Nowego Jorku i Zachodniego Wybrzeża USA w latach 40, 50 i 60 ubiegłęgo stulecia.  

Cykl Czwartek Jazzowy z Gwiazdą ma na celu prezentację różnorodności gatunku, czy też raczej gatunków i form estetyki muzycznej kryjącej się współcześnie pod hasłem „jazz”, czyli zarówno nawiązującej do tradycyjnych form, ale także tych kierujących się na nowe tory, nowe wpływy i inspiracje, nie stroniących od eksperymentu. 

To też niezwykła okazja do sprawdzenia nowych rozwiązań i składów. Często właśnie w klubie, podczas koncertów cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą rodziły się nowe projekty, sprawdzały się przed wejściem do studia i nagraniem nowego materiału lub kończyły trasę pozwalając sobie rozwijać myśl muzyczną, kompozycje i wzajemne współdziałanie w rejony, które wydawały się nieosiągalne, czy też odkrywcze dla samych autorów. Bez względu na opcję, słuchacz miał okazję doświadczyć (razem zresztą z twórcami) czegoś niepowtarzalnego, nowego i świeżego.

Wszystko zaczęło się 25 kwietnia 2002 roku od koncertu Susan Weinert, niemieckiej gitarzystki i prawdziwej mistrzyni w swoim fachu (grała m.in. z Steps Ahead, Chickiem Coreą). Był to pierwszy koncert z cyklu „Czwartek Jazzowy z Gwiazdą”.  Od tamtego czasu w ramach cyklu gościli:

Andy Middleton (USA)
Jerry Bergonzi (USA)
Jan Ptaszyn Wróblewski
Janusz Muniak
Anthimos Apostolis
Jorgos Skolias
Bogdan Hołownia,
Włodzimierz Nahorny
Wojciech Karolak
Jarosław Śmietana 
Adam Czerwiński
Tymon Tymański
Walk Away
Marcin Oleś
Antoni "Ziut" Gralak
Jakcek Kochan
The Globetrotters
Ecstasy Project
Pink Freud
Adam Pierończyk
Wojciech Niedziela
Nikola Kołodziejczyk
Dominik Wania

Ed Cherry (USA)
Monty Waters (USA)
Rob Brown (USA)
Eric Allen (USA)
John B. Arnold (USA)
Peter Friis Nielsen (Dania)
Peter Ole Jorgensen (Dania)
Wayne Dockery (USA)
Steve MacCraven (USA)
Kazimierz Jonkisz
Adam Kawończyk
Eryk Kulm
Wojtek Pilichowski
Ulf Wakenius (Szwecja),
Theo Jörgensmann (Niemcy)
AMC Trio (Słowacja)
David Dorůžka (Czechy)
Joonatan Rautio (Finlandia)
Kuba Płużek
Piotr Orzechowski
Bernard Maseli
Daniel “Dano” Soltis (Słowacja)
Daniele Gorgone (Włochy)

Piotr Wojtasik
Henryk Miśkiewicz
Mikołaj Trzaska
Maciej Sikała
Piotr Wojtasik
Piotr Wyleżoł
Krzysztof Ścierański
Piotr Baron, Brad Terry (USA)
Tyler Hornby (Kanada)
Alex Terrier (Francja)
Tomasz Dąbrowski
Ramiro Olaciregui (Argentyna)
Marcos Merino (Hiszpania)
Rodolfo Zuniga (Kostaryka)
Martin Buhl Staunstrup (Dania)
Anna Serafińska
Sing Sing Penelope
Adam Wendt
Flavio Li Vigni (Włochy)
Francesco Angiuli (Włochy)
Dominik Bukowski
i wielu innych, równie znakomitych.

Czwartek Jazzowy z Gwiazdą to jeden z najstarszych cykli koncertów muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej na Śląsku. Organizowany jest od ponad 16 lat przez Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club, najstarsze stowarzyszenie jazzowe w kraju.

     

Dodatkowym aspektem, o który dbamy i rozwijamy to sztuka grafiki plakatowek jako oprawa graficzna cyklu. Za każdym razem inna, i za każdym razem wykonana przez artystów wyłonionych w konkursie (młodych artystów plastyków), często laureatów międzynarodowych konkursów graficznych i fotograficznych. W ten sposób unikamy tworzenia afiszy i obwieszczeń (jakże częstych przy produkcjach eventowych), a skupiamy się na promocji sztuki nawiązując do tradycji i tzw. polskiej szkoły plakatu. To nas zdecydowanie wyróżnia na tle innych wydarzeń i organizatorów.  Prace te często żyją na długo po zakończeniu cyklu, biorą udział w wystawach w kraju i poza jego granicami, są publikowane w zestawieniach i katalogach. Grafika plakatowa i plakat to forma sztuki, co będziemy zawsze podkreślać.  Widać to także po naszej stronie internetowej, która zmienia barwy i przystosowuje się kolorystycznie do grafiki plakatowej. Będziemy dokładać starań by ten aspekt cyklu wciąż się rozwijał. 

Autor: Marta Czuban (edycja 2013)
www.martaczuban.com

Autor: Dominika Lis (edycja 2014)
www.us.edu.pl

Albert_Vila_w_Gliwicach

High_Definition_Quartet_w_Śląskim_Jazz_Clubie

Walk_Away_30lecie_w_Gliwicach

Autor: Martyna Sobolewska (edycja 2015),
www.behance.net/martynasob

Monika Pabian (edycja 2016)
cargocollective.com/monikapabian

Autor: Monika Pabian (edycja 2017)
cargocollective.com/monikapabian

Piotr_Wyleżoł_Andy_Middleton_Human_Things_w_Śląskim_Jazz_Clubie

World_Citizen_Band_w_Gliwicach

Oleś Brothers 20 lecie działalności

Daniele Gorgone ze słonecznej Toskanii

Cherry_Skolik_Karolak_finał_czwartek_jazzowy_z_gwiazda

Autor: Patrycja Warzeszka
www.lumarte.eu/patrycja-warzeszka

Fotografia i sztuki wizualne/klipy wideo. Tak, sztuki. Właśnie w dobie powszechnego "trzaskania fotek i filmóm komórką warto o tym przypominać i promować sztukę.  To kolejny aspekt, jakże często niedoceniany i traktowany po macoszemu. Ale nie u nas. My łączymy sztuki. I to nas czyni wyjętkowymi na europejskiej mapie kulturalnej, nie tylko muzycznej. 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij