16.09.2019, 12:32
Daniel Ryciak

Yumi Ito

„Pociągał mnie jazz, ponieważ podobały mi się napięcia,„ dziwne ”akordy i improwizacja” - tak mówi nasza bohaterka, jeden z najciekawszych głosów na europejskiej scenie jazzowej. 

Yumi Ito

Urodzona w Bazylei, mieszka w Szwajcarii. Jej korzenie sięgają jednak Japonii i … Polski, dorastała bowiem w japońsko-polskiej rodzinie muzyków. Pojawi się już za kilka dni w ramach cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą w mieście Gliwice, na zaproszenie organizatora, którym jest oczywiście Śląski Jazz Club - Stowarzyszenie Muzyczne.

W wieku trzech lat zaczęła grać na fortepianie, a pięć lat później zadebiutowała w orkiestrze kameralnej Zurychu „Zürcher Kammerorchester” w głównej sali koncertowej, grając drugą część Koncertu fortepianowego Mozarta Nr. 13, KV 415. W wieku trzynastu lat Yumi zaczęła brać lekcje śpiewu klasycznego z matką Margo Cadias. Dość szybko jednak skierowała się na ścieżkę pod tytułem jazz. Wśród jej wykładowców byli m.in. Lisette Spinnler, Gretchen Parlato, Theo Bleckmann, Efrat Alony i Bobby McFerrin.

W wieku dwudziestu czterech lat Yumi nagrała swój pierwszy album „Intertwined” wraz z Yves Theiler, Gabrielem Dalvitem i Yuri Goloubev w Londynie. Jako potrójna i jedyna reprezentantka Szwajcarii, Polski i Japonii była pierwszą wokalistką, która wygrała stypendium z Siena Jazz, a także została nagrodzona na legendarnym Montreux Jazz Vocal Competition w 2015 r. A warto dodać, że przewodniczącym jury były Al Jarreau.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij