30.11.2018, 12:53
Daniel Ryciak

Czwartek Jazzowy z Gwiazdą 2018

Za nami 17 edycja cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą, czyli cykl koncertów największych gwiazd sceny muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej w …najmniejszych możliwych okolicznościach przyrody, czyli w przestrzeniach klubowych.

Czwartek Jazzowy z Gwiazdą 2018

Chociaż, trzeba też uczciwie przyznać, że w tym roku zaczęliśmy sprawdzać czy klub jazzowy to miejsca, czy może jednak stan umysłu … ;)


Tak, pojawiliśmy w przestrzeni sali teatralnej, na dużej scenie. Może to jest jakiś kierunek. Ale podsumujmy co się wydarzyło w roku 2018.

Może od strony nie muzycznej, która jest dla nas równie ważna. Mowa o grafice i plakatach, które podczas tego wydarzenia są również formą sztuki, a nie obwieszczaniem. Tak, są koncerty, są festiwale, jest też Czwartek Jazzowy z Gwiazdą, który wymyka się schematom i jest unikalnym zjawiskiem.
Plakat edycji 2018 Czwartku Jazzowego z Gwiazdą wykonała Patrycja Warzeszka - Laureatka programu Program Najlepszy Dyplom – Grafika 2016, ale także 24. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (2015). Uczestniczka Aukcji Młodej Sztuki w Krakowie organizowanych przez Sopocki Dom Aukcyjny. Laureatka pierwszego miejsca w konkursie 'Katowice w obiektywie' 2017.

A koncertowo było bardzo premierowo.

Zaczęliśmy w kwietniu od koncertu Piotr Wyleżoł Human Things Quartet feat. Andy Middleton. Jak nowy był to projekt? Dość powiedzieć, że album ukazał się 9 marca 2018 w najbardziej prestiżowej i legendarnej serii w historii polskiego jazzu "Polish Jazz". Oficjalna, koncertowa premiera miała miejsce dzień później, 10 marca 2018 w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie, z udziałem całej plejady gwiazd. Koncert poprowadził red. Mariusz Owczarek z Radiowej Trójki. Na Śląsku projekt pojawił się także w maju w sali NOSPR w Katowicach oraz w Teatrze Ziemi Rybnickiej, ale zanim do tego doszło, 26 kwietnia śląska premiera miała miejsce w Śląskim Jazz Clubie w ramach cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą.

W maju prezentowaliśmy najnowszy projekt Jacka Kochana; kwartet z akordeonem i gitarą. Muzyka tego zespołu podróżuje po wszystkich stylistycznych krajobrazach, ale wciąż pozostaje w granicach jazzu. W kompozycjach Jacka można było usłyszeć wpływy dźwięków etnicznych, funkowych, klasycznych, łacińskich, rockowych, darmowych, fusion i jazzowych, nabytych przez kompozytora podczas jego artystycznych doświadczeń i podróży z muzyką. Jego muzyczni partnerzy to jedni z najlepszych młodych jazzmanów i improwizatorów w Polsce.

Ale była też druga majowa odsłona cyklu. Najbardziej międzynarodowe zestawienie tej edycji, czyli World Citizen Band. Zespół powstał w 2011 roku z inicjatywy dwóch muzyków: gitarzysty Ramiro Olaciregui oraz basisty Kennetha Dahl Knudsena. Kiedy zostali zaproszeni na Ecuador Jazz Festival, obaj muzycy postanowili połączyć siły i utworzyć zespół World Citizen Band. Nazwa grupy odnosi się do bieżącej sytuacji wielu muzycznych wspólnot na całym świecie, gdzie ciągła interakcja między muzykami z różnych krajów przynosi bardzo pozytywne efekty. Każdy z sześciu członków zespołu prowadzi "koczowniczy" tryb życia, bowiem wszyscy opuścili swoje kraje, aby poczuć i zmieniać świat jazzu.

W czerwcu gościliśmy projekt Oleś Brothers & Jorgos Skolias. Grupa zaprezentowała kontynuację swojej podróży muzycznej. Nowa płyta "Maggid" ukazała się w roku ubiegłym. Ze względu na już dopięty program ubiegłorocznej edycji projekt zagościł u nas w tym roku. Pierwszy album zespołu powstał z połączenia jazzu z tradycyjnymi pieśniami i motywami muzyki żydów sefardyjskich, zamieszkujących teren Półwyspu Iberyjskiego i wygnanych z Hiszpanii i Portugalii pod koniec XV wieku. Ten materiał była prezentowany również w cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą, jeszcze w starej siedzibie SJC. Podczas pracy nad kolejnym albumem członkowie tria Sefardix rozszerzyli swoje muzyczne poszukiwania na inne tereny basenu Morza Śródziemnego.

W wakacje nie odpoczywaliśmy. Lipcowa odsłona cyklu to prezentacja jednego z najciekawszych projektów ostatnich lat na polskiej scenie jazzowej. Po obsypanej rewelacyjnymi recenzjami płycie "Sundial" trio zdecydowało się na wydanie drugiego albumu w prestiżowej słowackiej wytwórni Hevhetia. W skład zespołu wszedł Wojciech Jachna, jeden z najważniejszych obecnie trębaczy polskich.

Wrzesień to prezentacje jednego z bardziej egzotycznych projektów, czyli mariażu europejskiego myślenia jazzowego z …tradycyjnymi instrumentami chińskimi. Muzyka zespołu to kompozycje lidera Przemysława Strączka, który w ostatnich latach skoncentrował się na połączeniu dalekowschodnich elementów etnicznych w swojej muzyce opartej na improwizacji, elementach jazzu i ethno-jazzu. A na erhu pojawiła się Menglu Che z Chin.

No i listopad. Pierwsza odsłona to koncert z okazji 20lecia zespołu Max Klezmer Band. I na to konto zespół przygotował zestaw najlepszych utworów - The best of Max Klezmer Band - w nowych aranżacjach.


A na zakończenie również premiera. Koncertowa, pierwsza na śląsku odsłona nowego wydawnictwa Rafała Gorzyckiego „Tuning Ensemble”. Premiera płyty miała miejsce 5 listopada, 10 premira klipu wideo, a 29 listopada – na zakończenie cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą 2018 – koncertowa śląska premiera.

Za zdjęcia z wydarzenie odpowiadał, jak zwykle zresztą, nasz pokładowy mistrz obiektywu – Paweł Kołodziej wraz z córką, Moniką.

Na koniec mała niespodzianka, będzie też klip wideo z tegoż cyklu.

Dziękujemy, że byliśmy z nami.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij